ARCHBISHOP PRIMUS

 

 

The Most Rev’d Dr. Richard Arthur Palmer, PhD, MA, BA, BEd.

 

 

 

 

 

 

 

ARCHBISHOP PRIMUS

THE ANGLICAN FREE COMMUNION

"The Episcopal Free Church"

(Old name: The Free Protestant Episcopal Church- FPEC)

 

 

 

 

b.

d.

02 Nov 1897

30 Dec 1900

Leon Chechemian, DD, LL.D

1848

1920

30 Dec 1900 

02 Feb 1917

Charles Isaac Stevens, DD, LL.D

1835

1917

02 Feb 1917

29 Oct 1919

James Martin, DD, LL.D

1848

1919

29 Oct 1919

16 Oct 1928

Andrew Charles Albert McLaglen, DD, LL.D

1851

1928

16 Oct 1928

18 May 1939

Herbert James Monzani Heard, DD, LL.D

1866

1947

18 May 1939

09 Oct 1959

William Hall, DD, LL.D

1890

1959

09 Oct 1959

17 Oct 1978

Charles Dennis Boltwood, DD, DSL, LL.D    Emeritus : 30 Apr 1982 - 07 July 1982

1889

1985

17 Oct 1978

30 Apr 1982

Albert John Fuge, Sr, PhD, LL.D

1911

1982

07 July 1982

07 Nov 1989

Charles Kennedy Stewart Moffatt, ThD, DD, LL.D

1907

1989

07 Nov 1989

05 Feb 2015

Edwin Duane Follick, DC, DTh, PhD                Emeritus : 04 Feb 2015

1935

 

05 Feb 2015

 

Richard Arthur Palmer, PhD, MA, BA, B.Ed

1946

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIOGRAPHY OF ARCHBISHOP RICHARD ARTHUR PALMER

 

Date of birth : 29th January 1946 (29.01.46). Made deacon in 1974, priested in 1975, consecrated in London in 1997. Educated at The House of the Sacred Mission Mission, Kelham, Nottinghamshire, King Alfred's College, Winchester, Universities of Southampton and Winchester. Taught and lectured in Hampshire, England. Chaplain in the Royal British Legion, President in St.John Ambulance, Member of the Royal Overseas League in London, Conducted worship in the Unitarian and Free Christian Churches, The United Reformed Church. A member of the Standing Advisory Council for Religious Education in Hampshire, UK.

 

Bishop Richard Palmer's spiritual formation began in The Salvation Army. He gave his life to Christ as a boy of seven at a Junior Corps Meeting, and has never been the same since! He ran a Youth Centre for the S.A. and participated fully in their work. Although baptised as a child in the Church of England any involvement in Anglicanism only began after Confirmation. His call to the priesthood followed as a student at the House of the Sacred Mission (Kelham Theological College). Only after an interest in mystical spirituality did he embrace Old Catholicism in the guise of The Liberal Catholic Church. He joined former Anglican priests in a resolve to embrace a greater sense of authenticity in sacramentalism. His ministry spanned many decades culminating in his episcopal Consecration in 1997. He furthered co-founded a number of Christian organisations including The Open Episcopal Church and The Society for Independent Christian Ministry, being passionate about the need for complete inclusivity in Christian service. He discovered that The Anglican Free Communion epitomises all that is wholesome in a free, inclusive and sacramental understanding of what it is to be part of the universal church of our Lord and Saviour Jesus Christ.

 

 

Pastoral Letter from the New Primus

 

Pastoral Letter Easter 2015

 

Pastoral Letter Ascension and Pentecost 2015

 

Pastoral Letter Migrants and Refugees 2015

 

Pastoral Letter : Christmas 2015

 

Pastoral Letter : New Year 2016

 

Pastoral Letter : Easter 2016

 

Pastoral Letter : Christmas 2016